Vianočný výstup na Gerlach, 2655 m.

Pred Vianocami prišiel Rumo s nápadom vyliezť na Gerlach. Boli sme traja v klasickej zostave zo zimných skialpov, plus jeden veleskúsený kamarát Maťo, ktorý už párkrát na Gerlachu bol, a mal byť teda naším vodcom. Žije v Poprade, je domáci a Tatry má zlezené ako málokto.  Aby sa dal výstup klasifikovať ako vianočný, musel byť buď presne na Vianoce, alebo aspoň v tom týždni. Dátum sme stanovili na 20.12 . Predpoveď bola bez obláčika, piatok večer sme sa autom dopravili do Tatranskej Polianky a vybehli po tme na Sliezsky dom.

P1060178

Po pive sme zaľahli do pekných vynovených izieb, budíček bol stanovený na 4am. Bolo to prvý krát, čo som spal na Sliezskom dome. Odkedy ho zrekonštruovali, mal som z neho taký pocit, že je to luxusný hotel, do ktorého sa vyplatí radšej neísť. Na moje prekvapenie tam ale mali celkom dostupné ubytko, asi za 15 euro. Bola to samozrejme sharovaná dvojizba, kde mohlo spať dokopy na dvojposchodových posteliach až 10 ľudí. V takto predvianočný čas sme tam ale boli úplne sami. Z Bratislavy sme prišli traja, s Maťom sme sa mali stretnúť skoro ráno, tesne pred Batizovským plesom, na mieste zvanom Pod suchým vrchom. Stretko sme dohodli na pol šiestu ráno, tam kde na pripája žltá značka na červenú. S čelovkami sme vybehli proti tme, a asi za pol hodinku svižnej chôdze sme zbadali v diaľke svetielko Maťovej čelovky.

P1060196

Začínalo sa pomaly brieždiť, pri Batizovskom plese sme nahodili mačky, a vyrazili pomaly po svahu nahor smerom ku Gerlachu. Pod menšou skalkou začali prvé kramle, je tam aj jeden borhák pre guidov na istenie neistých klientov. Hore nad relatívne strmým žľabom sme sa preistotu naviazali na lano do dvoch dvojíc. Ja s Rumo, a Maťo s Ďurim.  Sneh bol ešte pekne tvrdý, zatiaľ sme ešte liezli v tieni. Pekne s jedným cepom v ruke po stúpali nahor.

P1060221

Sklon nebol vôbec nejaký smrteľný, cesta hore viedla pekne vysneženým žľabom. Ani to netrvalo príliš dlho, a po jednej odbočke doľava sme ďaľším menším žľabíkom vyšli až hore na vrchol Slovenska! Bol som už všelikde, ale na Gerlachu ešte nie. Okrem Maťa sme tam boli vlastne všetci po prvýkrát. Hore sme boli zatiaľ jediný, aj keď dole sme už videli blížiť sa nejakých ľudí. Treba podotknúť, že moja selfie tyč bola hviezdou tohto zájazdu.

P1060249

Zobral som si ju úplne prvý krát so sebou, a nevedel som si ju vynachváliť. 🙂  Netušil som, že sa nám postará o takú zábavu. Keďže sa už hore pomaly začínali valiť ľudia, zhodli sme, že je čas ísť dole. Najskôr dobehol jeden týpek sólo, po ňom nejaký párik, a za nimi ďalšie skupinky.   Bez naviazania sme už po poriadne zmäknutom snehu  chytro zbehli  nadol po vlastných stopách.

P1060287

Cestou dole sme ešte stretli jedného experta, ktorému sme podľa neho slov evidentne zavadzali, a vôbec sme nevedeli ísť správne dole. Musel nám nakoniec ukázať, ako sa to robí! 🙂 Takí ľudia vždy pobavia. Inak sme cestou dole žiadnu inú významnú osobnosť nestretli a na Sliezsky dom sme prišli okolo druhej, pol tretej.

20151220_142315

Po obligátnom pive sme ešte za svetla zbehli dole k autu, a s pocitom dobre vykonanej práce sme fičali naspäť domov.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *